Nazwy poszczególnych pełni księżyca.

Jako osoba nie kryjąca się ze swoim lekkim nawiedzeniem szczerze kocham światło księżyca, a już szczególnie uwielbiam czas pełni. Ostatnio wpadł mi w ręce ciekawy artykuł o nazwach, jakie w niektórych kulturach przyjęły się na określenie konkretnych pełni księżyca przypadających na poszczególne miesiące. Poezja!

Najbliższa nam wiosenna pełnia w dniu 14 maja to Milk MoonMleczna Pełnia, nazywana też czasem Pełnią Zająca lub Pełnią Kwiatów, Matczyną Pełnią lub Pełnią Sadzenia Kukurydzy.
Wyznacza ona czas zwiększenia płodności natury, gdy zaczyna być już wystarczająco ciepło aby mieć młode lub bezpiecznie wykiełkować, to już niemal koniec późnych przymrozków, więc cała przyroda w naszym klimacie powoli wkracza w pełny rozkwit.

pełnia księżyca
źródło: pinterest.com

Nazywanie kolejnych pełni w roku to zwyczaj, który przyjął się w krajach anglosaskich i azjatyckich. W Polsce tego zwyczaju nie mamy… a szkoda, bo nazwy są nie tylko magicznie sugestywne, są po prostu piękne.

ksiezyc-wicca
źródło: meetup.com

Konkretna pełnia przypisana jest do odpowiedniego miesiąca kalendarzowego. Wynika to z faktu, że miesiąc synodyczny, czyli czas między dwoma pełniami, wynosi około 29 i pół dnia, co powoduje, że, w większości przypadków, w każdym z miesięcy w danym roku ma miejsce dokładnie jedna pełnia. Istnieją dwa wyjątki od tej reguły. Dość rzadki przypadek – gdy w miesiącu lutym nie występuje żadna pełnia (ostatnio taka sytuacja miała miejsce w 1999 r., następna będzie w 2067 r.).

Blue Moon (Niebieski Księżyc bądź Niebieska Pełnia):

Drugi wyjątek, częstszy od poprzedniego, występuje raz na dwa, trzy lata – w tym samym miesiącu możemy obserwować dwie pełnie. Ostatni raz taki przypadek wystąpił w 2012 roku (pełnie: 2 i 31 sierpnia). Kolejny raz ‘podwójna pełnia’ będzie miała miejsce w 2015 roku (pełnie: 2 i 31 lipca 2015). Druga pełnia w miesiącu kalendarzowym nosi angielską nazwę Blue Moon. Nazwa ta nie ma związku z kolorem księżyca, a jej pochodzenie nie jest do końca wyjaśnione. Jako ciekawostkę można podać, że termin ‘blue moon’ wykorzystywany jest potocznie w języku angielskim w powiedzeniu ‘once in a blue moon’ i oznacza dość rzadkie wydarzenie.

OkreślenieBlack Moon” – Czarny Księżyc jest czasem używane jako określenie drugiego nowiu w miesiącu to rodzaj przeciwieństwa dla Blue Moon (drugiej pełni księżyca w miesiącu). Np w 2014 r. styczeń miał dwa nowe księżyce, pierwszy był 1 stycznia, a drugi w dniu 30 stycznia.

 

 

Okres Miesiąc Nazwa Angielska Nazwa Polska1 Inne Nazwy1
Zima
Wczesna Zima Styczeń Wolf Moon Wilcza Pełnia Moon After Yule (Pełnia po Jul)2, Ice Moon (Lodowa Pełnia), Old Moon (Stary Księżyc)
Pełnia Zimy Luty Snow Moon Śnieżna Pełnia Hunger Moon (Głodny Księżyc), Candles Moon (Pełnia Świec)
Późna Zima Marzec Storm Moon Pełnia Burz Crow Moon (Księżyc Kruka), Crust Moon (Skrzypiący/Chrzęszczący Księżyc), Sugar Moon (Cukrowy Księżyc), Sap Moon (Pełnia Wykopków), Chaste Moon (Cnotliwy Księżyc), Death Moon (Pełnia Śmierci), Worm Moon (Robacza Pełnia), Lenten Moon (Postna Pełnia)
Wiosna
Wczesna Wiosna Kwiecień Seed Moon Siewna Pełnia Sprouting Grass Moon (Pełnia Kiełków), Fish Moon (Rybi Księżyc), Growing Moon (Księżyc Wzrostów), Waking Moon (Budzący się księżyc), Pink Moon (Różowy Księżyc)
Pełnia Wiosny Maj Milk Moon Mleczna Pełnia Corn Moon (Kukurydziany Księżyc), Hare Moon (Pełnia Zająca), Flower Moon (Pełnia Kwiatów)
Późna Wiosna Czerwiec Strawberry Moon Truskawkowa Pełnia Honey Moon (Księżyc Kochanków lub Miodowy Księżyc), Mead Moon (Księżyc Łąk), Rose Moon (Różany Księżyc), Hot Moon (Gorący Księżyc), Planting Moon (Pełnia Upraw), Flower Moon (Księżyc Kwiatów)
Lato
Wczesne Lato Lipiec Hay Moon Sienna Pełnia (od siana) Thunder Moon (Księżyc Gromów), Mead Moon (Księżyc Łąk)
Pełnia Lata Sierpień Corn Moon Kukurydziana Pełnia Red Moon (Czerwony Księżyc), Green Grain Moon (Pełnia Zielonego Ziarna), Lightning Moon (Pełnia Błyskawic), Dog Moon (Psi Księżyc)
Późne Lato Wrzesień Harvest Moon Pełnia Plonów (Żniw) Corn Moon (Kukurydziany Księżyc), Barley Moon (Jęczmienny Księżyc), Fruit Moon (Owocowy Księżyc)
Jesień
Wczesna Jesień Październik Hunter’s Moon Pełnia Myśliwych Travel Moon (Księżyc Podróżników), Dying Grass Moon (Księżyc Więdnących Traw), Blood Moon (Krwawy Księżyc), Harvest Moon (Księżyc Plonów)
Pełnia Jesieni Listopad Beaver Moon Pełnia Bobra Frost Moon (Księżyc Szronu), Snow Moon (Śnieżny Księżyc), Hunter’s Moon (Księżyc Myśliwych)
Późna Jesień Grudzień Oak Moon Dębowa Pełnia Frost Moon (Księżyc Szronu), Winter Moon (Zimowy Księżyc), Long Night’s Moon (Księżyc Długich Nocy), Moon Before Yule, (Księżyc Przed Jul), Faithful Moon (Wierny Księżyc)

1Dość luźne i nieoficjalne tłumaczenie
2Jul (ang:Yule) – pogańskie święto zimy, obchodzone w okolicach zimowego przesilenia, przejęte przez chrześcijan i przemianowane na Boże Narodzenie

źródło: http://halloween.friko.net/ksiezyc/pelnia-nazwy.html

Poniżej krótkie charakterystyki poszczególnych pełni:

 • Super Moon, Super Full Moon, Super Księżyc, Super Pełnia

Zjawisko określane mianem supermoon ma miejsce kiedy Księżyc w pełni znajduje się najbliżej swojego perygeum, czyli miejsca na orbicie najbardziej zbliżonego do Ziemi. Szacuje się, że obserwowana wielkość Księżyca w takiej super-pełni może być nawet o około 14% większa niż obserwowana wielkość Księżyca w pełni, gdy jest on w apogeum (najbardziej oddalone od ziemi miejsce na orbicie). Jasność takiej pełni może być większa o 30% od pełni w apogeum.

 • Wilcza pełnia

Ten księżyc wschodził w styczniu, wczesną zimą, gdy poza granicami wiosek usłyszeć można było wilki wyjące z głodu. Znany jest również jako Stary Księżyc. Dla niektórych był to Śnieżny Księżyc, ale najczęściej stosowano tę nazwę do następnej pełni księżyca, w lutym.

 •  Śnieżna Pełnia

Zwykle najcięższe śniegi zawsze spadały w lutym. Polowanie wówczas stawało się bardzo trudne, a tym samym do niektórych pełnia stawała się odową Pełnią.

 • Burzowa Pełnia

W czasie tego wiosennego księżyca, w marcu, ziemia zaczyna odmarzać, mięknąć, dzięki czemu wszelkie podziemne stworzenia zaczynają ją ponownie użyźniać. Przebudzenie dżdżownic nadało pełni nazwę Worm Moon. Inne nazwy pochodzą od pierwszych oznak wiosny, od krakania wron – Crow Moon, topniejących skorup śniegu (Lukrowy Księżyc). Dla wielu europejczyków księżyc był znany również jako tej Wielkopostny Księżyc i została uznany za ostatni zimowy.

 • Siewna Pełnia

To kwietniowy księżyc, zwany czasem Różowym Księżycem, który wschodził, gdy na mchu pojawiały się pierwsze dzikie, wiosenne kwiaty.  Pełnia Różowego Księżyca – kolor ma związek z kwitnącymi w tym czasie roślinami, a dokładnie floksem – zwanym “płomykiem”, który często porasta miejsca szczególnie ważne dla rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.

To także Księżyc Kiełkującej Trawy,  Egg Moon lub Rybi Księżyc.

 • Mleczna Pełnia

Księżyc majowy, zwany Mleczną Pełnią lub Pełnią Kwiatów oznaczał obfitość kwitnącej roślinności.

 • Truskawkowa Pełnia

To czerwcowy księżyc, podczas którego można było już zbierać dojrzałe truskawki. Znana także jako Różana Pełnia lub Gorąca Pełnia.

 • Pełnia Siana

Lipcowa pełnia. Oznacza wczesne lato. Ten księżyc w pełni był również znany jako Pełnia Błyskawic, ponieważ burze są tak częste w tym miesiącu. Nowe poroża jeleni zaczynają rosnąć w lipcu, dając pełni Buck Moon swoją nazwę.

 • Kukurydziana Pełnia

Sierpniowy księżyc.

 • Pełnia Żniw

Ten księżyc w pełni odpowiada czasom żniw. Jest również nazywany Jęczmiennym Księżycem, ponieważ jest to czas zbierania i młócenia dojrzałego jęczmienia. Jest to pełnia najbliższa jesiennej równonocy i jest wystarczająco jasna, aby umożliwić wszystkie prace związane z zakończeniem zbiorów.

 • Pełnia Myśliwych

Księżyc październikowy. Jest to czas opadania liści, nadeszła pora polowań. Jelenie są dobrze utuczone i idealne do upolowania. Myśliwi mogą jeździć z łatwością po ścierniskach, lisy i inne zwierzęta są łatwiejsze do dostrzeżenia. Czasem zdarza się tak, że Harvest Moon przypada w październiku, a nie we wrześniu. Księżyc w październiku był również nazywany Blood Moon lub Sanguine Moon – Krwawym Księżycem z powodu jego jasnego światła, dającego możliwość łatwych polowań w nocy.

 • Pełnia Bobra.

To był ostatni czas na polowania przed pierwszymi mrozami.

 • Dębowa Pełnia.

Następowała w grudniu. Jest to miesiąc, kiedy zima wszystko zmraża, a noce stają się długie i ciemne. Stąd ta pełnia jest nazywana również Księżycem Długich Nocy.

źródło: http://www.almanac.com/content/full-moon-names

księżyc w pełni nazwy księżyców
źródło: tamutimes.tamu.edu

 

 

 

 

styczeń – Pełnia Księżyca Wilka
luty- Pełnia Księżyca Lodu
marzec – Pełnia Księżyca Przebudzenia
kwiecień – Pełnia Różowego Księżyca
maj – Pełnia Kwiatowego Księżyca
czerwiec – Pełnia Truskawkowego Księżyca
lipiec – Pełnia Burzowego Księżyca
sierpień – Pełnia Księżyca Jesiotrów
wrzesień – Pełnia Księżyca Żniwiarzy
październik – Pełnia Księżyca Myśliwych
listopad – Pełnia Księżyca Śniegowego
grudzień – Pełnia Księżyca Długiej Nocy

źródło: wiccanski-krag.com

 

 

 

 

Poniżej zestawienie nazw pełni księżyca występujących w krajach anglosaskich, bliższych nam geograficznie:

 

M-c Celtic Medieval England Neo-Pagan Wiccan English
I Quiet Moon Wolf Moon IceMoon Wolf Moon Old Moon
II Moon of Ice Storm Moon SnowMoon Storm Moon Wolf Moon
III Moon of Winds Chaste Moon DeathMoon Chaste Moon Lenten Moon
IV Growing Moon Seed Moon Awakening Moon Seed Moon Egg Moon
V Bright Moon Hare Moon GrassMoon Hare Moon Milk Moon
VI Moon of Horses Dyan Moon PlantingMoon Dyad Moon Flower Moon
VII Moon of Calming Mead Moon RoseMoon Mead Moon Hay Moon
VIII Dispute Moon Corn Moon Lightening Moon Wyrt Moon Grain Moon
IX Singing Moon Barley Moon HarvestMoon Barley Moon Fruit Moon
X Harvest Moon Blood Moon BloodMoon Blood Moon Harvest Moon
XI Dark Moon Snow Moon TreeMoon Snow Moon Hunter’s Moon
XII Cold Moon Oak Moon LongNightMoon Oak Moon Oak Moon

źródło: www.celticmythmoon.com/moon.html

 

pełnia księżyca
źródło: wkinach.eu

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.