Łapacze snów – jakie mają znaczenie?

Najpierw bardziej ogólnie o łapaczach, a na koniec trochę zgłębimy temat. Otóż łapacz snów (dreamcatcher) to dziś bardzo popularna ozdoba, właściwie dostępna w każdym sklepie z artykułami dekoracyjnymi, a już na pewno obecna dosłownie w każdym sklepie magicznym i ezoterycznym.

naszyjnik łapacz snów
foto: sklep LunaMarket.pl

Łapacz jest też modnym ostatnio wzorem tatuażu, ale nie tylko – coraz częściej można spotkać biżuterię w kształcie łapacza snów, np. naszyjniki czy kolczyki, łapacze snów widnieją na częściach garderoby, na wielu gadżetach… I nie dziwię się wcale, bo są przepiękne.

Ogólnie wiadomo, że łapacz snów ma charakter etniczny, ale czym tak naprawdę jest i czemu ma służyć?

indiański łapacz snów - znaczenie
foto znalezione na: snovedi.ru

Łapacz snów to amulet ochronny, który pochodzi z Ameryki Północnej. Dziś panuje przekonanie, że jest talizmanem przyciągającym szczęście, ale tak naprawdę wiele plemion indiańskich używało go, aby odegnać od domowników złe sny.
Najbardziej popularne łapacze snów składają się z sieci wplecionej w okrąg wykonany ze sprężystego drewnianego pręta (np. wierzby). Ale nie muszą być okrągłe – spotykane są też łapacze w kształcie kropli wody czy też łapacze trójwymiarowe. Wewnątrz ramy wpleciona jest schodząca się spiralnie ku środkowi sieć. Amulet przyozdobiony jest zwykle piórami, paciorkami i innymi ozdobami, którym Indianie przypisywali określone właściwości magiczne.

Łapacze snów zazwyczaj wieszane były w miejscu, gdzie domownicy spali, blisko legowisk lub przy wejściu do domostwa. Według wierzeń niektórych plemion Indian Ameryki Północnej sny nawiedzające śpiących w domu musiały przejść przez ten amulet. Te dobre przechodziły przez otwory łapacza, natomiast gęsta sieć miała zatrzymywać nocne koszmary. Każda zła mara i koszmarny sen miał łapać się w sieć i spływać po piórach, by później zginąć w świetle dnia.

indiański łapacz snów znaczenie symbolika
foto znalezione na: snovedi.ru

Według indiańskich wierzeń – dzięki łapaczowi snów, sam duch snu prowadzi złe sny do pułapki w sieci, a dobrym pozwala prześlizgnąć się przez otwory, aby mogły się spełnić. Wraz z pierwszymi promieniami słońca złe sny złapane w sieci unicestwiają się.

Ponoć legenda głosi, że niegdyś pewna Indianka miała spore kłopoty ze swoim dzieckiem, ponieważ dręczone przez nocne koszmary nie chciało spać. Zdesperowana kobieta szukając pomocy udała się do starej przędzarki, która poradziła jej wykonanie sieci życia z gałązek wierzby i włókien bawełny. Kobieta zastosowała się do tej rady i własnoręcznie wykonała łapacz, który odtąd chronił jej dziecko i pozwalał mu spokojnie spać.

łapacz snów z obrazkiem anioła
foto: sklep LunaMarket.pl

Ale podobno istnieje też i inne podanie, według którego pierwszy łapacz snów został zrobiony przez pewnego młodego Indianina. Młodzieniec ten odbywał obrzęd magiczny i poszukiwał wizji, która miała mu wskazać drogę w życiu. Właśnie wtedy pająk przekazał mu tajemnicę sieci: krąg przedstawia życie, natomiast sieć łączy sny i modlitwy ze środkiem, a przez otwór przechodzą one do niebios i Stwórcy.

Dla niektórych łapacze snów są pewnego rodzaju “psychicznym filtrem”, swoistą tarczą przeciwko złu chowającym się umyśle oraz w otaczającym nas świecie. Dla innych te ręczne wykonywanie łapaczy ma znaczenie religijne, magiczne. Jeszcze dla innych łapacz snów jest po prostu darem od dobrych mocy.

tatuaż łapacz snów
tatuaż wykonany w Pracowni tatuażu Czarny kruk w Zielonej Górze

Według niektórych, łapacze mogą pomagać w zapamiętywaniu snów, a nawet stać się tarczą chroniącą domowników przed wszelkim złem, jakie mogłoby przekroczyć próg domostwa (dlatego wiesza się je także przy wejściu do domu).  Inni twierdzą, że okrągła obręcz łapacza snów symbolizuje zamknięty krąg życia, Ziemię, cztery strony świata. Natomiast sieć ma być odpowiednikiem więzów rodzinnych, powiązań krwi, jedności w grupie najbliższych ludzi.

łapacz snów z obrazkiem wilki
foto: sklep LunaMarket.pl

 

 

Osobiste wykonanie łapacza na pewno może być bardzo przyjemnym doświadczeniem, samemu można wybrać wtedy koraliki, piórka i inne ozdoby, jakie by miały się na nim znaleźć. Można też skorzystać z gotowych propozycji – nie tylko tych z magicznych sklepów (np. warto zajrzeć do LunaMarket.pl), ale i od artystów zajmujących się wykonywaniem łapaczy. Podczas zakupu łapacza dobrze by było kierować się intuicją, na pewno jakiś wyda się nam lepszy i piękniejszy niż wszystkie inne. I na ten warto postawić 🙂

łapacz snów z obrazkiem kota magiczny czarny kot
foto: sklep LunaMarket.pl