Jak stworzyć dobrego, mrocznego bloga?

Takiego wpisu pewnie nikt się nie spodziewał. Ale w maju w moim znaku rządzi Mars, więc rozpiera mnie dobra energia i muszę dać jej ujście 🙂

Kochani, dzisiaj dawka wiedzy dla każdego, kto zamierza założyć dobrego bloga. Nie tylko gotyckiego, mrocznego czy magicznego – te informacje są właściwie uniwersalne. Artykuł jest dla początkujących, ponieważ doświadczeni twórcy poczytnych blogów całą tą wiedzę mają w jednym paluszku. I nie myślcie, że oszalałam, bo przecież zdradzam jakieś ważne sekrety. Nie oszalałam, a przynajmniej tak mi się wydaje 🙂 Poniższe informacje nie są niczym odkrywczym, a wręcz są dopiero czubkiem góry lodowej, z jaką przyjdzie się zmierzyć każdemu początkującemu blogerowi. Jednak tego początkowego etapu nie można przeskoczyć. To pierwszy kroczek na właściwej drodze.

Nie jest to żaden kurs, ponieważ prowadzeniem kursów zajmują się specjaliści. Podaję tu jak na srebrnej tacy kilka wypunktowanych zagadnień, które należy potraktować jako plan do szerszych działań. To coś jakby plan lekcji do odrobienia.

Na początku…

  • … pamiętaj, że wcale nie musisz pisać codziennie, może być np. tylko dwa razy w miesiącu. Grunt, żeby było wartościowo, czyli żeby posty były naprawdę ciekawe. Na początku piszesz bardziej dla siebie niż dla innych, ponieważ zanim Twoje teksty zostaną zaindeksowane przez Google i zapozycjonowane, aby być w ogóle widoczne dla pierwszych czytelników, mija spory kawał czasu. (Zauważ, że użyłam słów: indeksacja w Google oraz pozycjonowanie, jeśli jeszcze nie wiesz dokładnie, co oznaczają, poszukaj informacji).
  • Najważniejsza sprawa – blog musi mieć naprawdę jasny i przejrzysty układ, żeby łatwo było odnaleźć w nim wszystkie podstrony. Kilka pierwszych sekund decyduje o tym, czy czytelnik zostanie na Twojej stronie, czy poszuka informacji gdzieś indziej, więc zadbaj, żeby się u Ciebie dobrze poczuł. Dobierz wyraźną czcionkę, najlepiej wybierz najzwyklejszą. Zajrzyj na inne poczytne blogi – nie ma tam czcionek odręcznych ani gotyckich, czytelnikowi nie może tekst “tańczyć” przed oczami.
  • Pisz z pasją posty o tym, co Cię kręci. Pasja jest zawsze zauważalna w dobrym tekście. Jeśli czujesz, że musisz natychmiast o czymś napisać, żeby wyrazić swoje emocje, to rzuć wszystko i od razu stwórz tekst, zanim chęć odejdzie w siną dal (np. recenzje filmów czy koncertów lepiej pisać na świeżo, tuż po obejrzeniu). Jeśli nie podchodzisz do pisania emocjonalnie ale na spokojnie, to pisz ciekawe artykuły starając się wcześniej poznać dobrze temat i zaczerpnąć sprawdzonych informacji.
  • Podpisuj źródła, skąd masz zdjęcia lub cytaty, żeby nikt nie zarzucił Ci kradzieży.
  • Jak znaleźć pomysł na ciekawy wpis? Dużo czytaj na interesujące Cię tematy, oglądaj swoje ulubione filmy, sesje ulubionych fotografów, zaglądaj na fora…. wśród tego gąszczu informacyjnego pewne rzeczy zapadają mocniej w pamięć, nasiąkasz wiedzą i ciekawostkami, a wtedy wpisy same cisną się do głowy.
  • Kolejna ważna sprawa. Najtrudniejsza, ale konieczna, jeśli chcesz podejść profesjonalnie do rzeczy – musisz poznać przynajmniej podstawy pozycjonowania i optymalizacji stron. Wpisujesz takie hasło do google i zaczynasz od informacji dla początkujących i … uczysz się dopóki tego nie zrozumiesz.  To niestety podstawowa konieczność, bo przypuszczam, że chcesz kiedyś umieszczać u siebie reklamy, czy dostawać jakieś gadżety do recenzji. Takie bonusy są dla osób, które na poważnie podchodzą do zdobywania umiejętności profesjonalnego pisania bloga.

To tylko kilka informacji.
Ale bardzo ważnych, bo to początek do stworzenia profesjonalnego bloga. Po tych początkowych krokach przychodzą kolejne do pokonania, ale wtedy już wiesz, że uczyć należy się przez cały czas.
Wszystko zależy teraz od Ciebie i Twojej pracy.

mrówka
źródło: tapeciarnia.pl

Ten artykuł to mój osobisty wkład w walkę o lepszy internet. Sama jestem użytkowniczką i czytelniczką, codziennie przeglądam ciekawe strony w mrocznym klimacie, szukam nowych informacji i chcę, żeby codziennie powstawały nowe, wartościowe treści, które chętnie przeczytam 🙂

Życzę wszystkim całego mnóstwa energii do budowania swoich pięknych i ciekawych blogów. Chcę je czytać!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *