H.R. Giger

Kochani, jakie to smutne. Tak niewielu mam prawdziwych idoli…. Mistrz kreacji mrocznych światów odszedł.

H. R. Giger
źródło: film.wp.pl

Właśnie pojawiła się w internecie informacja, że H. R. Giger nie żyje.

We wszystkich artykułach pojawia się ten sam opis: Hans Rudolf Giger – szwajcarski malarz, znany ze stworzenia postaci ksenomorfa do filmu “Obcy – ósmy pasażer Nostromo”. Ale przecież to tylko jedna z wielu jego prac, żył 74 lata i tworzył cały czas w nurcie realizmu fantastycznego. Cała jego twórczość obrazuje fantastyczny, biomechaniczny świat, z potężną dawką erotomechaniki oraz okultyzmu.

Pierwszym projektem filmowym zleconym Gigerowi było wykonanie szkiców do filmu “Diuna” (reż David Lynch). Jego wkład do filmu “Obcy” został 14 kwietnia 1980 nagrodzony Oscarem za Najlepsze Efekty Wizualne. Prace Gigera można również znaleźć w branży muzycznej. Artysta projektował okładki albumów, statywy na mikrofon, a także sygnował limitowaną edycję gitar Ibanez.

h-r-giger-obraz

W roku 1997 Giger sfinalizował umowę kupna twierdzy Chateau St. Germain w Szwajcarii. Twierdza została przebudowana na muzeum, w którym są wystawione kolekcje dzieł sztuki artysty z różnych okresów jego twórczości. Muzeum zawiera również dokumentacje projektów filmowych artysty. W muzeum do ekspozycji należą również zaprojektowane przez Gigera meble.

Giger postanowił także otworzyć w kilku miejscach na świecie własne bary. Pierwszy z nich powstał w jego rodzinnym mieście Chur. Artysta zaprojektował nie tylko sam budynek, ale także wystrój wnętrza. Wielkie otwarcie miało miejsce w roku 1992. Drugi z kolei bar znajduje się w muzeum, w Szwajcarii. Dwa inne bary, w Japonii i Nowym Jorku, zostały zlikwidowane.

źródło: wikipedia

Ale temat barów, mebli i muzeum Gigera zasługują na całkiem osobnego posta. O tym już wkrótce.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.