Piękne dynie malowane na czarno. Oraz: Jak zakonserwować lampion z dyni?

lampiony z dyni czarne koty

Można uznać to za całkiem nowy i świeży pomysł na dekoracje halloweenowe z prawdziwej dyni, czyli lampiony i dyńki malowane na czarno. Przyznam, że wyglądają rewelacyjnie 🙂 A już szczególnie te pomalowane na wysoki połysk.

ciekawy pomysł na lampę z dyni

pomysł na lampę z dyni

Niektóre dynie ze zdjęć nie są wydrążone, a tylko ozdobione na czarno, więc na pewno postoją nieco dłużej i nie zepsują się tak szybko jak te wycięte.

Jest to na pewno jakieś rozwiązanie dla tych, którym przeszkadza fakt szybkiego więdnięcia i psucia się lampionów halloweenowych. Pomalowana i ozdobiona naklejonymi elementami dyńka na pewno postoi bardzo długo.

czarny lampion z dyni na halloween - pomysły na dyniępomysł na lampion z dyni

czarna dynia

 

Zazwyczaj magiczna lampa z wyciętej dyni powinna wytrzymać ok. 2 tygodni, jeśli stoi w chłodnym miejscu, a ok. 7-10 dni jeśli stoi w ciepłym pomieszczeniu. Niestety po tym czasie każdy lampion z wydrążonej dyni więdnie lub zaczyna się psuć, a przy tym niezbyt przyjemnie pachnieć. W internecie można znaleźć mnóstwo porad jak zakonserwować dynię, aby wytrzymała jeszcze dłużej: np. można ją pokryć sprayem akrylowym, wymoczyć w wybielaczu, posolić miejsca, w których widać pierwsze oznaki nadpsucia… Jednak co do skuteczności tych porad – to raczej nie wpływają na wydłużenie terminu ważności wydrążonej dyni. Jedynym skutecznym sposobem jest jej delikatne nawilżanie co jakiś czas, lub nawet jej namoczenie na kilka godzin, ale w całości, zanim się ją jeszcze rozetnie.

pomysł na wycięcie lampionu z dyni

Niestety każdy lampion z prawdziwej dyni szybko ulega zepsuciu. Alternatywą może się okazać trwała lampa w kształcie dyni. Na pewno nie ulegnie rozkładowi i nie zacznie brzydko pachnieć, będzie się nadawała do wielokrotnego użytkowania przez wiele sezonów. Może być przeznaczona na świeczkę lub też posiadać żarówkę wewnątrz, zasilaną np. baterią. Taka lampa nadaje się do użytkowania zarówno we wnętrzach, jak na zewnątrz, np. w ogrodzie, przed wejściem do domu – jest odporna na działanie czynników atmosferycznych.

pomysły na wydrążenie dyni

Tylko… gdzie ta przyjemność w wybieraniu dyni, projektowaniu buźki i jej własnoręcznym wycinaniu…

A na koniec – dyńka z ćwiekami. No ten pomysł absolutnie pozamiatał, cóż za elegancka dynia 🙂

pomysły na wycięcie lampionów z dyni

foto: sunset.com, raduga-ufa.ru, buzzfeed.com, cupcakemedia.com, homedit.com, billsqualityautocare.com, outblush.com, mathmorph.com